Aizsargājiet savu ādu no saules ar SPF krēmiem
Ar pareizo SPF krēmu jums no saules nav jābaidās.
Ieteiksim jums, kā izvēlēties pareizo saules kopšanas līdzekli atvaļinājumam un ikdienas lietošanai
Saīsinājums SPF (Sun Protection Factor) jeb “aizsargfaktors” nosaka laiku, kādā jūs droši varat uzturēties saulē ņemot vērā savu fototipu. Jo augstāks ir SPF skaitlis, jo ilgāku aizsardzību sniedz jūsu ādai. Ja, piemēram, jūs apdegat saulē 10 minūšu laikā, tad lietojot krēmu SPF 15 šis laiks pagarināsies līdz 150 minūtēm, ar SPF 50 jūsu āda tiks aizsargāta līdz pat 8 stundām.
SPF nosaka arī UVB starojuma caurlaidības līmeni, kas rada risku veselībai – saules apdegumus, saules alerģiju vai ārkārtējos gadījumos ādas vēzi. Piemēram:
SPF 10 aizsargā no UVB starojuma ar 90 %
SPF 30 filtrē 97 % starojuma
SPF 50 notver veselus 98 % UVB starojuma
Nav nozīmes tikai tam, cik ilgi pēc aprēķiniem saules aizsargkrēms turas, bet arī tas, ko jūs darāt un vai tas var kaut kā nojaukt tā aizsargfunkciju. Piemēram, mēs iesakām vienmēr atjaunot aizsargfaktoru pēc peldēšanas, sportošanas (svīšanas) vai ādas žāvēšanas. Ja vēlaties būt pilnīgi pārliecināts, ka jūsu āda ir pastāvīgi aizsargāta, varat atkārtoti uzklāt SPF krēmu ik pēc 2 stundām.
Vissvarīgākais ir ādas mitrināšana un lēna, veselīga sauļošanās. Turklāt ātra sauļošanās noved pie ādas lobīšanās un bronzas tonis jums pārāk ilgi nenoturēsies.
Ādas mitrināšanai ir svarīgi:
sauļošanās krēms, sauļošanās eļļas
pietiekams šķidruma uzņemšanas režīms
sekojoša pēc sauļošanās kopšana
Veltiet savai ādai pēc sauļošanās dušu ar mitrinošām ziepēm (maigi nomazgājiet SPF krēma pārpalikumu) un pēc tam to ieziediet ar losjonu vai eļļu pēc sauļošanās. Āda būs skaisti mitrināta, elastīga un maiga. Šeit ir tieša saistība – jo vairāk mitrināsiet ādu, jo ilgāk saglabāsies iedegums.
Minerālās SPF (uz cinka oksīda un titāna dioksīda bāzes) rada uz ādas aizsargkārtu, kas atstaro UV starojumu kā spogulis. Ķīmiskās UV filtrus absorbē un pārvērš starojumu siltumā ādā.
Kā ir ar SPF sejas krēma lietošanu? Ķīmiskās SPF jums jālieto uz attīrītas un sausas ādas, lai tas iekļūtu ādā, turklāt minerālos filtrus, kas veido fizisku slāni uz ādas virsmas, uzklāj ādas rutīnas pēdējā solī.
UVA starojums, kas veicina ādas novecošanos, iekļūst caur mākoņiem un stiklu.Tātad, pat ja ārā neizskatās pēc pludmales, jūsu ādai ir nepieciešama aizsardzība. Pat ja jūs pavadāt lielāko daļu sava laika automašīnā vai jums ir rakstāmgalds pie loga. Īsāk sakot, nekad neaizmirstiet par sauļošanās līdzekli.
Saule var negatīvi ietekmēt ne tikai ādu, bet arī matus. UVA starojums iekļūst dziļāk matos un noārda keratīnu, tādējādi izžāvējot un vājinot matus. Savukārt UVB starojums iedarbojas uz virsmu – bojā mata kutikulu (aizsargkārtu). Tas noved pie matu raupjuma, šķeltiem galiem un spīduma zaudēšanas. Vislabākā aizsardzība matiem ir UV aizsardzības aerosols un cepure vai lakatiņš. Bonuss? Jūs izskatīsities kā modes redakcijā.
UVA starojums (A = novecošana) ir atbildīgs par ādas novecošanos
UVA starojums iekļūst dziļi ādā un izraisa ādas novecošanos, grumbas, elastības zudumu un pigmenta plankumus. Tas ir klātesošs visu gadu, iekļūstot caur mākoņiem un pat automašīnas vai biroja logu.
UVB starojums (B = degšana) izraisa ādas apdegumus
Tas ietekmē augšējos ādas slāņus un izraisa ādas apdegumus, apsārtumu un iekaisuma vai alerģisku reakciju. Tam ir arī liela nozīme ādas vēža attīstībā. Tas ir visspēcīgākais vasarā un pusdienlaikā, bet neiekļūst caur stiklu.
Jā, ir pierādīts, ka dažas ķīmiskās vielas (oksibenzons un oktinoksāts), ko parasti izmanto sauļošanās līdzekļos, var negatīvi ietekmēt koraļļu rifus un jūras dzīvi. Tāpēc, ja jums rūp dabas aizsardzība, izvēlieties minerālu sauļošanās līdzekli vai saules aizsargkrēmus ar uzrakstu "koraļļiem draudzīgs".
Uzmanību! Dažos galamērķos (piemēram, Havaju salās, Palau vai Taizemē) sauļošanās līdzekļi, kas nav tā sauktie "rifiem drošs" (koraļļiem draudzīgs), ir pat pilnībā aizliegti.
Krēmi ar zemāku aizsargfaktoru (nekā SPF 25) ir vērts lietot visu gadu. Tomēr vasarā tas ir piemērots tikai īslaicīgai saules iedarbībai vai arī tad, ja ārā dodies tikai no rīta, kad saule vēl nav tik spēcīga. Zemāks koeficients ir piemērots arī tumšākiem ādas tipiem (ādas tips 4 un augstāks). Tomēr arī tad nepārspīlējiet ar sauļošanos.
Vidēji stiprs SPF ir piemērots pilnīgi visiem (3. fototips, 2. fototips un 1. fototips) un ir piemērots lietošanai visu gadu. Tas pietiekami pasargās jūs āra aktivitāšu un atvaļinājuma laikā lielākajā daļā Eiropas. Turklāt pie jūras, pie baseina vai sportojot biežāk ir jālieto saules aizsargkrēms, tāpēc pietiek ar UV faktoru ar īsāku aizsardzības periodu.
Vai dodaties atvaļinājumā pie jūras vai visu dienu pavadāt ārā, ieskaitot pusdienlaiku? Tad tikai ar SPF 50+. Ja nevēlaties, lai tas būtu atkārtoti jālieto ik pēc dažām stundām, izvēlieties augstāko SPF, kas jūs pasargās visilgāk.
Ja jums ir jutīga āda, ciešat no saules alerģijām, liela dzimumzīmju skaita vai hiperpigmentācijas, SPF 50+ varat lietot visu gadu, neatkarīgi no jūsu ādas fototipa.