Izbaudiet saulainas dienas bez raizēm! Sildošie saules stari veicina ķermenī D vitamīna veidošanos un pozitīvi ietekmē mūsu garastāvokli, pārmērīga sauļošanās var izpausties uz mūsu ādas veselības un skaistuma. Noskaidrojiet, kas nepieciešams ādai saulē un atklājiet Notino labāko sauļošanās krēmu!
Kāpēc ir svarīgi aizsargāt ādu
Vai zinājāt, ka mūsu āda atceras katru mūsu apdegumu? Regulāra UV starojuma iedarbība uz mūsu ādas un katrs apdegums un saules izraisīts kairinājums var uz ādas parādīties arī pēc vairākiem gadu desmitiem. Lai arī mūsu imunitāte mēģina atrast bojātās šūnas, uzlabot vai likvidēt, taču tās spējas ir ierobežotas, vairāku gadu garumā tās tiek izsmeltas, kas paaugstina ādas vēža rašanās risku.
Bīstamais UV starojums ne tikai izraisa apdegumus, bet arī priekšlaicīgu ādas novecošanos, grumbas, ādas elastības zudumu un pigmenta plankumu veidošanos.
TIP: Aizsargājiet ādu no saules starojuma ne tikai vasarā, bet arī visa gada garumā, arī ja ir apmācies vai atrodaties ēnā. Kaitīgais starojums nonāk arī cauri mākoņiem, stiklu, kā arī atstarojas no sniega.
Kas izraisa UVA un UVB starojumu
Saule rada ultravioleto starojumu, kurš kaitē mūsu ādai, acīm un matiem. Izšķir divus kaitīgā UV starojuma veidus, kas skar zemi un arī mūsu ādu.
- UVA starojums (A nozīmē „aging” jeb novecošanos) veido 95% no saules UV starojuma. UVA starojums nonāk dziļi ādā un ir galvenais ādas novecošanās iemesls. Tas krīt uz zemes virsmas visa gada garumā, arī kad līst vai ir apmācies.
- UVB starojums (B nozīmē „burning” jeb apdegums) veido aptuveni 5% starojuma un nonāk ādas epidermas virsmā, kuru bojā. Šis starojuma tips stimulē melanīna veidošanos, kurš atbild par iedegumu, taču veicina arī ādas apdegumu.
Kas ir SPF
Saules aizsargfaktors vai SPF (Sun Protection Factor) nosaka, cik ilgi sauļošanās krēms aizsargās ādu no UVB starojuma. Jo augstāks ir SPF faktors, jo ilgāka ir ādas aizsardzība no apsārtuma un apdeguma. Ja, piemēram, jūsu āda viegli apdeg 10 minūtēs saulē, tad sauļošanās krēms ar SPF 30 var šo laiku pagarināt 30 reizes, attiecīgi līdz 300 minūtēm. Laiks atkarīgs arī no jūsu fototipa, ģeogrāfiskās lokācijas un pareizas sauļošanās līdzekļa uzklāšanas.
- SPF 15 filtrē aptuveni 93% UVB starojuma.
- SPF 30 filtrē aptuveni 97% UVB staru.
- SPF 50 filtrē aptuveni 98% UVB starojuma.
Kā izvēlēties saules aizsargkrēmu
Vai šaubāties, kādu saules aizsargkrēmu izvēlēties pie jūras, uz laukiem vai kalniem? Sauļošanās līdzekļi atšķiras ar SPF aizsargfaktoru, aizsargspējām no abiem UV starojuma veidiem, konsistences, sastāva un uzklāšanas iespējām. Pirms izvēlaties labāko sauļošanās krēmu, vispirms nosakiet savu fototipu, attiecīgi, kā jūsu āda reaģē uz sauli.
Izšķir 6 pamata fototipus
- 1. fototipam raksturīga ļoti gaiša āda, rudi vai gaiši blondi mati un vasarraibumi. Šim fototipam piemērots sauļošanās krēms ar aizsargfaktoru 50+, bez tā āda saulē parasti apdeg, kļūst sarkana, nepatīkami lobās un neiesauļojas. 1. fototipa ādas aizsargspēju pietiek tikai 5–10 minūtēm.
- 2. fototips izceļas ar gaišu līdz bālu ādu un vasarraibumiem, parasti acis ir zilas, pelēkas vai zaļas, mati — gaiši. Pēc atrašanās saulē uz ādas parādās vasarraibumi, āda viegli iedeg, āda lobās un kļūst apsārtusi, tāpēc vispiemērotākais ir sauļošanās krēms ar aizsargfaktoru 50+, pēc pamatiedeguma iegūšanas varat pazemināt aizsardzību līdz SPF 30. Šī fototipa ādas aizsargspēju pietiek tikai 10 līdz 20 minūtēm.
- 3. fototips raksturojams ar gaiši brūnu ādu, parasti brūnām acīm un gaiši brūniem un tumšiem matiem. Šis tips ļoti labi iesauļojas, ādas apdegumi ir reti, var parādīties vasarraibumi, āda dabīgi iesauļojas. Šim ādas tipam piemērots sauļošanās krēms ar SPF 30 un SPF 50. Šī fototipa āda pati aizsargājas pret saules starojumu no 15 līdz 20 minūtēm.
- 4. fototipam ir gaiši brūna vai tumša āda un tumšas acis. Šis tips praktiski neapdeg saulē, āda ātri iesauļojas. Arī tādā gadījumā iesakām aizsargāt ādu no kaitīgā saules starojuma ar sauļošanās krēmiem ar SPF 30. Ādas aizsardzība iztur 25 līdz 35 minūtes.
- 5. fototips izceļas ar tumši brūnu vai melnu ādu un tumšiem matiem. Matu dabiskā krāsa ir brūna vai melna. Šim ādas tipam parasti neveidojas vasarraibumi, āda pēc sauļošanās lieliski iesauļojas un apdegumi neveidojas. Tomēr iesakām ādu aizsargāt ar sauļošanās krēmiem ar minimālu SPF 15 aizsargfaktoru.
- 6. fototipam ir ļoti tumša līdz melna āda, acis un mati. Uz ādas neveidojas vasarraibumi, āda nevainojami iesauļojas un neapdeg. Tomēr iesakām lietot sauļošanās krēmu.
TIP: Arī ja jums ir augstāks fototips un neiesauļojaties, vienmēr izvēlieties augstāku aizsargfaktoru un tādējādi samaziniet ādas bojājumu risku līdz minimumam.
Kā izvēlēties SPF faktoru?
Izvēlieties piemērotu aizsargfaktoru atkarībā no fototipa un tā, kur lietosiet sauļošanās kosmētiku.
- Ikdienas lietošanai mērenajā klimatā pietiek ar produktiem ar zemāku aizsardzību, vasarā paaugstiniet aizsardzību līdz SPF 30. 1. un 2. fototipa gadījumā iesakām lietot sauļošanas krēmu ar aizsargfaktoru 50.
- Kalnos un pie jūras vienmēr izvēlieties augstu aizsargfaktoru (SPF 30–50+). Ekvatoriālos galamērķos vienmēr lietojiet SPF 50+!
Sauļošanās līdzekļu veidi atkarībā no konsistences
Izpētiet plašo sauļošanās losjonu, krēmu, eļļu un citu līdzekļu klāstu:
- Sauļošanās krēmi un losjoni ir ideāli piemēroti normālai un sausai ādai. Tiem ir patīkama konsistence, tie labi uzsūcas, taču jāuzklāj vienmērīgi. Parasti krēmi ir biezāki nekā losjoni.
- Izsmidzināmie sauļošanās līdzekļi ir populāri, jo viegli klājas. Pieejams arī izsmidzināmais sauļošanās krēms un izsmidzināmā sauļošanās eļļa.
- Vieglais un neredzamais sauļošanās fluīds ar SPF ļoti ātri klājas, lieliski uzsūcas un neatstāj lipīgu slāni uz ādas. Turklāt patīkami atsvaidzina karstajās dienās.
- Sauļošanās eļļai bieži ir tā saucamā sausās eļļas konsistence, kura neatstāj taukainu kārtu uz ādas, lieliski klājas un uzsūcas. Sauļošanās eļļa uztur ādu nevainojami barotu un mīkstu. Iecienīta ir aveņu, kokosriekstu vai burkānu sauļošanās eļļa, kura, pateicoties zemajam SPF faktoram, piemērota personām, sākot no 4. fototipa.
- Sauļošanās eļļa ir lieliska sausai ādai, lieliski baro un uztur tajā mitrumu.
- Sauļošanās emulsijai un fluīdiem ir viegla konsistence un netaukains sastāvs. Tie ideāli piemēroti ikdienas lietošanai un kā nekomedogēni sauļošanās krēmi ir piemēroti taukainai un jaukta tipa ādai vai arī sportojot.
- Sauļošanās želejām ir lieliska uzsūkšanās spēja, tie neatstāj taukainu slāni un visbeidzot patīkami atvēsina. Tās piemērotas taukainam ādas tipam vai kā aizsardzība sportojot.
- Sauļošanās rullītis ir sauļošanās losjons rullīša formātā, pateicoties kuram, viegli klājas. Tie pieejami praktiskā iepakojumā un viegli ietilpst arī somiņā.
- Sauļošanās zīmulis ideāli piemērots uzklāšanai uz deguna, sejas, ausīm un citam ķermeņa daļām jebkad dienas laikā, nepadarot rokas taukainas.
- Dekoratīvā kosmētika ar SPF, kā pūderi, BB krēmi un tonālie krēmi ar SPF, piemēroti kā papildinājums krēmam ar aizsargfaktoru.
TIP: Saulainās dienās nodrošinās matu aizsardzību no saules īpaši līdzekļi ar UV filtriem, kuri aizsargā matu skaistumu un krāsu un sniedz nepieciešamo mitrināšanu un barošanu.
Īpašs sauļošanās krēms sejai
Maigās sejas ādas aizsardzībai izvēlieties īpašu saules aizsargkrēmu sejai. Izvēloties izvērtējiet savu ādas tipu vai ādas problēmas (ir arī sauļošanās krēmi pret pigmenta plankumiem, grumbām vai akni). Aukstākās dienās jūs aizsargās arī sejas krēms ar SPF, vasarā izvēlieties sauļošanās krēmu ar augstu aizsargfaktoru.
TIP: Iegādājieties sauļošanās fluīdu sejai un ņemiet to līdzi visas vasaras garumā. Izsmidziniet to dienas gaitā arī uz tonālā krēma!
Plaša spektra sauļošanās krēmi
Plaša spektra krēmi (Broad Spectrum) aizsargā ādu no UVB un UVA starojuma vienlaikus. Atpazīsiet tos, pateicoties apzīmējumam PA (Protection grade of UVA) uz produkta iepakojuma.
Dabīgie sauļošanās krēmi
Ja dodat priekšroku dabīgai kosmētikai, izvēlieties dabīgos sauļošanās krēmus. Lielākoties darbojas uz fizikālo filtru bāzes, kuri efektīvi aizsargā no UVB starojuma.
TIP: Ja jūsu āda ir ļoti jutīga, sausa un atopiska, varat izmēģināt arī sauļošanās krēmu atopiskai ādai, kas ir saudzīgs ādai un maigi to mitrina.
Ķīmiskie un minerālie filtri sauļošanās krēmos
Aizsargfiltri dalās ķīmiskajos un minerālajos, daži sauļošanās līdzekļi šos filtrus kombinē, lai sniegtu labāko aizsardzību no kaitīgā starojuma. Kāda ir atšķirība starp ķīmisko un minerālo filtru?
- Sintētiskie filtri, kas zināmi arī kā ķīmiskie filtri, sauļošanās krēmos iekļūst dziļi ādā, kur efektīvi absorbē UVB starojumu, kur to transformē siltumā. Patiešām efektīvai iedarbībai šiem filtriem jāiesūcas ādā, tāpēc iesakām uzklāt sauļošanās līdzekļus vismaz 20 minūtes pirms došanās saulē. Ķīmiskie filtri izceļas ar vieglu tekstūru un vieglu uzklāšanu bez baltajiem traipiem uz ādas.
- Fizikālie filtri jeb minerālie filtri, piemēram, cinka oksīds vai titāna oksīds, tieši otrādi neiekļūst ādā. Minerālais sauļošanās krēms veido uz ādas virsmas aizsargslāni, kurš atstaro UVB starojumu no ādas. Atšķirībā no sintētiskajiem filtriem minerālie sauļošanās krēmi iedarbojas uzreiz pēc uzklāšanas uz ādas.
Sauļošanās krēmi bērniem
Maigajai bērnu ādai ir nosliece uz kairinājumu un saules apdegumiem, tāpēc vienmēr aizsargājiet bērnu ādu ar pietiekami augstu SPF faktoru. Sauļošanās krēmu bērniem izvēlieties ar SPF 30 līdz 50+, saudzīgu sastāvu un vieglu tekstūru, kura viegli klājas un ātri uzsūcas. Bērnu sauļošanās krēms atstāj pēc uzklāšana vieglus, baltus traipus, kas vizuāli parāda, ka līdzeklis uzklāts pietiekamā daudzumā. Bērniem ar ļoti jutīgu ādu piemērots sauļošanās krēms ar minerālu filtru, kurš ir ļoti saudzīgs un iedarbojas uzreiz pēc uzklāšanas.
Sauļošanās losjonu mazuļiem izvēlieties ar SPF 50+ un ar maigāko sastāvu. Atcerieties, ka bērniem līdz 3 gadiem jāsamazina līdz minimumam uzturēšanos saulē, bērna āda ir ļoti ievainojama šinī vecumā. Sauļošanās krēms mazulim jāuzklāj arī, atrodoties ēnā.
TIP: Izņemot kvalitatīvu bērnu sauļošanās krēmu, bērnam jānodrošina saulainās dienās arī cepure ar nagu vai viegla bērnu cepurīte, neaizmirstiet par saulesbrillēm bērniem ar UV filtriem.
Kā lietot sauļošanās krēmu
Sauļošanās krēmi iedarbojas efektīvi tikai, ja uzklājam tos pareizi, regulāri un pietiekamā daudzumā. Kā to paveikt?
- Uzklājiet sauļošanās kosmētiku ar SPF faktoru uz sejas, kakla, dekoltē un ķermeņa ādas aptuveni 20 minūtes pirms sauļošanās, lai pietiekamā daudzumā uzsūktos ādā.
- Saules aizsargkrēmu sejai lietojiet vienmēr pēc mitrinošā krēma uzklāšanas un ļaujiet uzsūkties pirms tonālā krēma uzklāšanas.
- Krēmi ar SPF faktoru sauļošanās laikā jāuzklāj atkārtoti vismaz katras 2–3 stundas un pēc katras ilgākas uzturēšanās ūdenī vai svīšanas (tas attiecināms arī uz ūdensizturīgajiem sauļošanās krēmiem).
TIP: Pēc katras sauļošanās sniedziet ādai nepieciešamo mitrināšanu, nomierināšanu un barošanu ar kvalitatīviem sauļošanās krēmiem.
Vēl daži padomi veselīgam iedegumam
- Ja plānojat sauļoties, sāciet ar ādas sagatavošanu jau vairākas nedēļas pirms sauļošanās ar A provitamīnu, zināmu arī kā betakarotīnu, kurš veicina skaistu un ilgstošu iedegumu.
- Vienmēr aizsargājiet ādu, arī ēnā un apmākušā laikā.
- Sauļošanās laikā nelietojiet dezodorantus, antiperspirantus vai smaržas.
- Ievērojiet pietiekamu dzeršanas režīmu, lai mitrinātu ādu no iekšpuses.
- Centieties izvairīties no sauļošanās laikā starp plkst. 11.00 un 15.00, kad saule ir visintensīvākā.
- Atrašanos saulē pielāgojiet savam fototipam, tiešā saulē atrodieties maksimāli 4 stundas.
- Ļoti uzmanīgi jāsauļojas grūtniecības laikā. Tādā gadījumā labāk izvairieties no tiešajiem saules stariem un vienmēr lietojiet sauļošanās krēmus ar aizsargfaktoru 50+, kas paredzēti jutīgai ādai, vai sauļošanās krēmus bērniem ar augstu aizsargfaktoru.
- Pievērsiet uzmanību izmaiņām uz ādas.
TIP: Ja vēlaties zeltainu iedegumu visa gada garumā, izmēģiniet kvalitatīvus paštonējošos līdzekļus.
Pirmā palīdzība ādas apdegumu gadījumā
- Uzreiz pēc pirmajām pazīmēm uz ādas, kā dedzināšana, nieze un duršana, dodieties ēnā vai apģērbieties. Ādas apsārtums var parādīties vēlāk.
- Palieliniet uzņemtā šķidruma daudzumu.
- Apdegušai ādai palīdzēs aukstās kompreses. Lietojiet ūdeni vai atvēsinātu melnās vai zaļās tējas novārījumu. Piemērotas arī kompreses no biezpiena vai jogurta.
- Regulāra duša ar remdenu ūdeni nomierina ādu.
- Kopiet ādu ar atjaunošanās līdzekļiem ar pantenolu sastāvā un citām aktīvajām vielām, kā alveja, A vitamīns vai ārstniecības kliņģerīte.
- Izvairieties pēc iespējas vairāk no saules, kamēr ādas stāvoklis neuzlabojas. Sargājiet ādu saulē ar brīvāku elpojošu apģērbu.
- Nekad neduriet apdeguma pūšļus.
- Sāpju gadījumā lietojiet pretsāpju zāles, vislabāk ar pretiekaisuma iedarbību.
- Smagu apdegumu gadījumā meklējiet medicīnisku palīdzību.
Kas palīdz saules alerģijas gadījumā?
Saules alerģija ir pārspīlēta imunitātes sistēmas reakcija uz sauli. Bieži izpaužas atvaļinājumos, kad dodamies no mērenā klimata uz tropiem. Spēcīgs UV starojums uz atkailinātām ķermeņa daļām veido nātreni vai niezošus un apsārtušus pūslīšus, kuri var izplūst. Ja jums ir saules izraisīti izsitumi, iesakām lietot īpašu sauļošanās krēmu saules alerģijai, sauļojieties uzmanīgi un regulāri un spēciniet imunitāti, kura ietekmē ādas reakciju uz saules stariem.
Vai jums patīk sauļoties, bet baidāties no apdegumiem? Labākais saules aizsargkrēms sejai un ķermenim, krēmi ar minerālajiem filtriem, barojošās sausās eļļas un iedeguma paātrinātāji gaida jūs notino.lv.