Pāriet uz galveno saturu

Pigmentācija

Vai ievērojāt uz ādas mazus un tumšus plankumus? Visticamāk, tā ir hiperpigmentācija, t. i., pigmenta, vecuma vai saules izraisīti plankumi. Vai zināt, kāpēc tie rodas un kā mazināt hiperpigmentāciju?

Kā rodas hiperpigmentācija?

Par pigmentāciju galvenokārt ir atbildīgs paaugstināts melanīna līmenis. Melanīns ir dabisks pigments, kas piešķir matiem, acīm un ādai to krāsu. Paaugstinātu melanīna līmeni ietekmē vairāki faktori.

 • Ilgstoša atrašanās saulē bez SPF saturošu līdzekļu lietošanas.
 • Hormonālās izmaiņas — pigmenta plankumi bieži rodas sievietēm, kas lieto hormonālo kontracepciju, kā arī grūtniecības vai menopauzes laikā.
 • Vecums — novecošanas laikā melanocītu daudzums samazinās, bet to aktivitāte un apjoms palielinās.
 • Ādas iekaisums vai savainojumi izraisa melanīna izdalīšanos.
 • Atsevišķi medikamenti (piem., antibiotikas) un augi (piem., divšķautņu asinszāle).

Iespējams izdalīt pigmentācijas pamata veidus pēc to cēloņiem.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Pigmentācijas veidi

Melazma

Neparasts, bet lielākoties nekaitīgs hiperpigmentācijas veids ir melazma (hloasma). Visbiežāk skar vaigus, degunu un virslūpu. Sievietes šis pigmentācijas veids skar jo īpaši, jo melanīna ražošanu ietekmē hormoni un to līmeņa izmaiņas.

Melazma skar aptuveni 15% sieviešu grūtniecības laikā, tāpēc šo mēdz saukt arī par „grūtniecības masku”. Melazma skar arī sievietes, kuras lieto orālo hormonālo kontracepciju. Labā ziņa ir tā, ka melazma var izzust pēc dzemdībām vai pēc estrogēna devas samazināšanas.

Vecuma un saules izraisīti plankumi

Pigmentācija lielākoties rodas saules staru ietekmē un skar ķermeņa daļas, kuras parasti ir atklātas saules gaismai. Pigmentācijas plankumi skar seju, kaklu, krūtis vai rokas. Tas ir nekaitīgs hiperpigmentācijas veids.

Šo mazo tumšo plankumu rašanos ietekmē arī vecums un ādas krāsa. Cilvēkus ar tumšāku ādas krāsu tā ietekmē vairāk nekā tos, kam ādas krāsa ir gaišāka un ir zemāks melanīna līmenis.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Pēciekaisuma pigmentācija

Kā jau nosaukumā minēts, šī veida hiperpigmentāciju, pazīstamu arī abreviatūru PIH, izraisa iekaisums vai savainojumi. Pēciekaisuma hiperpigmentācija bieži rodas pēc aknes.

Ādai iekaistot, melanīna līmenis palielinās un pastiprināti izdalās pigments, izraisot hiperpigmentāciju. Uz ādas paliek rozā, sarkani vai brūni plankumi. Lai arī saules gaisma neizraisa pēciekaisuma hiperpigmentāciju, tā var pasliktināt stāvokli. Tieši tāpēc vajadzētu izvairīties no tiešiem saules stariem un ievērot nosacījumus, lai novērstu pēciekaisuma pigmentācijas pasliktināšanos. Papildus saules staru ietekmes samazināšanai izmēģiniet arī citas metodes, lai atbrīvotos no pigmentācijas plankumiem uz sejas.

Kā izvairīties no hiperpigmentācijas?

Saules gaisma ietekmē pigmentācijas intensitāti. Tieši tāpēc pietiekama aizsardzība no saules samazina pigmentu rašanos.

 • Lietojiet kvalitatīvu sauļošanās kosmētiku un samaziniet saulē pavadīto laiku.
 • Neaizmirstiet, ka saules gaisma jūs ietekmē arī tad, kad nesauļojaties. Lietojiet sejas krēmu ar SPF un tonālo krēmu ar SPF, lai novērstu pigmentācijas plankumu veidošanos uz sejas.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Kā atbrīvoties no pigmentācijas?

Pigmentācijas mazināšana ir atkarīga no plankumu izmēra un krāsas intensitātes. Izmēģiniet kosmētiku mazināšanai, profesionālus kopšanas līdzekļus un zāļu tantiņu zālītes ādas hiperpigmentācijas mazināšanai.

Kosmētika ādai ar pigmentāciju

 • Intensīvas iedarbības serums vai balinošs līdzeklis ādas pigmentācijas balināšanai labi iedarbosies uz gaišākiem pigmentācijas plankumiem.
 • Ķīmiskais pīlings arī ir efektīvs, jo tas atjauno dziļākos ādas slāņus un noņem atmirušās ādas šūnas. Procedūru varat veikt pie dermatologa vai mājas apstākļos izmēģināt maigu ķīmisko pīlingu.

Pigmentācijas ārstēšana

Ja ar kosmētikas līdzekļiem neizdodas mazināt pigmentu redzamību, meklējiet palīdzību pie profesionāļiem.

 • Lāzerterapijai ir ķīmiskajam pīlingam līdzīgs efekts, bet tā būs precīzāka. Dermatologi fokusējas uz konkrētām zonām ar pigmentācijas plankumiem, kas tiek apstrādātas ar augstu gaismas intensitāti, lai neitralizētu pigmentācijas plankumus.
 • Hidrohinons ir zāles, kas mazina pigmentāciju. Tomēr tas var arī kairināt ādu un ekstrēmos gadījumos pat izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju. Tas jālieto tikai īslaicīgi.

Kādi ir zāļu tantiņu ieteikumi pigmentācijas noņemšanai?

Hiperpigmentācijas ārstēšana ne vienmēr ir nepieciešama, bet, ja jūs tā jūs uztrauc, izmēģiniet kādu no šiem padomiem, kā mājas apstākļos atbrīvoties no ādas pigmentācijas.

 • Sajauciet citrona sulu (1 tējkaroti) ar tējkaroti medus un balto jogurtu. Uzklājiet masku uz sejas un pēc 15 minūtēm to noskalojiet.
 • Sajauciet kurkumu (pusi tējkarotes) ar saldo krējumu un uzklājiet uz sejas. Pēc 15 minūtēm to noskalojiet.
 • Sajauciet mandeļu eļļu ar medu un maltām mandelēm, atstājiet uz sejas vienu stundu un pēc tam to noskalojiet. Varat arī iemasēt mandeļu eļļu sejas ādā pirms gulētiešanas un atstāt to iedarboties visu nakti.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Kā maskēt pigmentāciju?

Vai nevarat noņemt pigmenta plankumus no sejas? Vai nesen sākāt lietot balinošu krēmu, bet rezultāti nav pārliecinoši? Noslēpiet pigmenta plankumus ar konsīleri vai tonālo krēmu, kas izlīdzinās ādas toni un sniegs jums pārliecību!