Pāriet uz galveno saturu

Saules alerģija

Vai pēc atrašanās saulē jūsu āda ir apsārtusi un to klāj niezoši pūslīši? Tā ir saules alerģijas pazīme ar kuru sastopas viena piektdaļa cilvēku. Daži cilvēki ar saules izraisītiem izsitumiem saskaras bieži un atkārtoti, bet citi to piedzīvo tikai mazliet. Pēc pirmās reizes jūs pavisam vienkārši spēsiet atpazīt saules alerģijas atkārtošanos.

Kas izraisa saules alerģiju?

Alerģiska reakcija uz saules starojumu galvenokārt notiek, ja ilgstoši uzturaties UVA (ultravioleto) un arī UVB staru ietekmē. Šis starojums iekļūst ādā un bojā ādas šūnas. Āda uz sauli reaģē ar imūnatbildi — parasti tā izpaužas kā apsārtumi un nieze.

Saules izraisītos izsitumus var ietekmēt arī atsevišķas vielas ādas kopšanas kosmētikā, kā arī medikamenti, kas pastiprina ādas fotojutīgumu un jutīgumu kopumā, piemēram, antibiotikas, ķīmijterapijas medikamenti, divšķautņu asinszāle, medikamenti augsta asinsspiediena mazināšanai vai hormonālā kontracepcija. Vienmēr iepazīstieties ar informāciju par fotojutīgumu, izlasot norādījumus.

Kādi ir saules alerģijas simptomi?

Saules alerģija izpaužas kā ādas apsārtums, niezoši izsitumi pēc atrašanās saulē, kā arī pūžņaini pūslīši uz muguras, pleciem, rokām, krūtīm un pēdu virspuses. Lai arī visbiežāk saules alerģija skar sievietes vecumā no 20 līdz 40 gadiem ar blāvu vai jutīgu ādu, tā var ietekmēt ikvienu neatkarīgi no vecuma vai dzimuma.

Ņemot vērā saules starojuma intensitāti un citus faktorus, ādas reakcija var atšķirties. Visbiežāk alerģija pret sauli izpaužas kā polimorfi gaismas izsitumi, Maļorkas akne un fotoalerģiski izsitumi.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Visbiežākās ādas reakcijas uz sauli

Polimorfi gaismas izsitumi

Visbiežākā alerģiskā reakcija pret sauli. Bieži saukta arī par saules alerģiju vai saules nātreni. Šāda reakcija rodas pavasarī, kad pēc garās ziemas āda nav gatava saules starojumam un tā radītajai ietekmei. Tieši tāpēc visbiežāk saules nātrene rodas pavasarī, nevis vasaras beigās, kad āda jau ir pieradusi pie saules, pateicoties fenomenam, ko sauc par ādas „nocietināšanos”.

Visbiežākie polimorfie gaismas izsitumu simptomi ir apsārtusi āda, niezošas pūtītes vai strutainas tulznas. Simptomi rodas dažu stundu, bet dažreiz vairāku dienu laikā, jo katrs gadījums mazliet atšķiras. Kad tie rodas, šiem simptomiem ir tendence atgriezties tajā pašā formā, kādā tie parādījās pirmajā reizē. Līdz ar to alerģisko reakciju ir vieglāk pamanīt un ārstēt.

Maļorkas akne

Iekaisušās pūtītes ir līdzīgas standarta aknei vai pat polimorfiem gaismas izsitumiem. Šāda ādas reakcija ir novērojama, ņemot vērā saules starojuma intensitāti, kā arī ādas kopšanas kosmētikā esošos emulgatorus un konservantus.

Fotoalerģiskas un fototoksiskas reakcijas

Šo reakciju ietekmē UV gaismas intensitāte, kā arī lietotie medikamenti, piemēram, antibiotikas, antidepresanti ar divšķautņu asinszāli vai dažādi pārtikas preces (citrusaugļi, selerija, vīģes). Tā izpaužas kā iekaisušas un niezošas ādas zonas.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Kas palīdz pret saules alerģiju? Sagatavošanās!

Mēs nevaram pilnībā izvairīties no saules ietekmes, patiesībā mums tā ir nepieciešama D vitamīna sintezēšanai. Ja vēlaties aizsargāt sevi no pārmērīgas saules ietekmes pavasarī, jums jāsamazina saules ietekme uz ādas. Ir dažādi veidi, kā to panākt.

 • Lietojiet sauļošanās kosmētiku ar augstu aizsargfaktoru (SPF) pret UVA un UVB stariem. Izvēlieties uzticamu un specializētu sauļošanas kosmētiku pret saules alerģiju no tādiem zīmoliem kā La Roche-Posay, Eucerin, Avène vai Bioderma, kuru preces ir pārbaudījuši dermatologi.
 • Sauļošanās līdzekli uzklājiet atkārtoti ik pēc divām vai trīs stundām, ja āda atrodas saules ietekmē. Neaizmirstiet, ka saskare ar ūdeni var traucēt sauļošanās kosmētikas efektivitāti.
 • Tāpat lietojiet kopjošu kosmētiku pēc sauļošanās un mitriniet ādu. Labākā izvēle būs līdzekļi, kas satur alveju un pantenolu.
 • Ēdienkartē jāiekļauj pārtika un uztura bagātinātāji, kas satur kalciju, selēnu, cinku un bēta karotīnu.
 • Neaizmirstiet par mitrināšanu! Ideālā gadījumā lietojiet mitrinošus līdzekļus ar alveju, kā arī dzeriet daudz šķidruma.
 • Neuzturieties saulē no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00.
 • Atrašanās ilgumu saulē pakāpeniski paildziniet, lai āda pierod, tieši tāpat kā ejot aukstā vannā.
 • Izvēlieties apģērbu, kas pasargās no saules, — ideāli tumšā krāsā un no materiāla, kas nav pārāk plāns.
 • Izmēģiniet līdzekļus ar bēta karotīnu un E un C vitamīnu, lai iedegums veidotos vieglāk.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Ko darīt saules alerģijas gadījumā?

Vai jums jau ir pūtītes, tulznas vai apsārtusi āda? Kairināta āda var ļoti niezēt, turklāt tā neizskatās jauki. Ja vēlaties atbrīvoties no saules alerģijas, izmēģiniet dažus ieteikumus un padomus, kas var palīdzēt novērst alerģisku reakciju.

 • Uzlieciet aukstas kompreses uz saules apdegumiem.
 • Izmantojiet bērnu pūderi uz strutojošām tulznām.
 • Aizsedziet ietekmētās zonas ar apģērbu.
 • Pēc peldes jūrā vai okeānā ieejiet dušā.
 • Saules nātreni varat mazināt vai novērst, lietojot medikamentus, kas paredzēti alerģiju novēršanai, piemēram, Clarityn, Benadryl vai Piriteze.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Līdzekļi ādas nomierināšanai