Pāriet uz galveno saturu

Atopiskā ekzēma

Apmēram 30% pasaules iedzīvotāju skar šī problēma. Pirmās atopiskās ekzēmas pazīmes novērojamas zīdaiņiem pirmajos mēnešos. Visbiežāk to novēro bērniem. Parasti ap desmit gadu vecumu atopiskais dermatīts izzūd, bet dažkārt šī hroniskā un iekaisumu veicinošā ādas slimība saglabājas arī pieaugušā vecumā.

Kā izskatās atopiskā ekzēma?

Visbiežāk atopiskā ekzēma skar mazuļus. Sarkanas, dažkārt strutojošas tulznas rodas uz sausas ādas, kas izraisa niezi. Tas savukārt ekzēmu saasina.

Problēmas apmērs atšķiras dažādiem cilvēkiem — tā var rasties uz pieres, uzacīm, kakla, ķermeņa un pat rokām un pēdām, jo īpaši ceļiem un elkoņiem. Ja vēlaties noteikt atopisko ekzēmu mazuļiem drošā veidā, dodieties pie ārsta vai dermatologa pēc pirmo simptomu novērošanas. Atopiskā ekzēma ir ilgstoši ārstējama.

Nepatīkamas un niezošas tulznas nav visu laiku, jo slimībai ir divi savstarpēji mainīgi stāvokļi — apslēptais (latentais) periods un uzliesmojumi, kad stāvoklis pasliktinās. To var izraisīt stress vai vēss un sauss klimats. Tieši tāpēc vasaras siltais un mitrais gaiss var atvieglot atopiskas ādas simptomus.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Atopiskās ekzēmas iemesli

Slimība nav lipīga, bet to bieži izraisa ģenētiska iedzimtība uz alerģiskām reakcijām, piemēram, astmu, siena drudzi vai konjunktivītu.

 • Atopiskais dermatīts rodas apmēram 50% gadījumu bērniem, kuriem vismaz vienam vecākam ir alerģija.
 • Ja abi vecāki ir alerģiski, tad atopiskā dermatīta iespējamība palielinās par 80%.

Papildus iedzimtībai atopisko ekzēmu ietekmē arī apkārtējā vide. Pilsētas ar augstu piesārņojuma līmeni veicina dermatītu.

Atopiskas ādas pazīme ir vāja ādas aizsargbarjera. Tā neaizsargā ādu pietiekami, padarot to jutīgu (trauslu). Tieši šī iemesla dēļ pat vanna var būt nepatīkama pieredze cilvēkiem ar atopisku ādu. Ne tikai vannošanās laikā, bet arī ikdienas aktivitātēs ādā var iekļūt alergēni, izraisot iekaisumu un niezi. Tā rezultātā rodas kasīšanās un ādas barjeras funkcija ir traucēta.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Kas palīdz pret atopisko ekzēmu?

Lai arī nav iespējams pilnībā izārstēt atopisko ekzēmu, ir vairākas iespējas, kā mazināt simptomus vai paildzināt latento periodu. Tai skaitā var lietot līdzekļus ar kortikosteroīdiem un imūnsupresantiem, apmeklēt jūru, ievērot pamatprincipus cilvēkiem ar atopisku ādu un, protams, izveidot rūpīgu ikdienas ādas kopšanas rutīnu.

Kosmētika atopiskai ādai un pareiza ādas kopšana

Atopiska āda ir ļoti sausa un niez. Tieši tāpēc ir svarīgi to mitrināt gan uzliesmojuma laikā, gan latentajā periodā, ko var paildzināt. Izmēģiniet mitrinošus krēmus vai ziedes atopiskai ekzēmai, kas ir piemēroti arī bērniem un mīkstina un mitrina ādu. Izvēlieties līdzekļus ar tādām aktīvām sastāvdaļām kā omega-6 taukskābēm un likohalkonu A, lai āda būtu elastīga un mīksta.

Vannošanās noteikumi atopiskai ādai

 • Vannas ūdens temperatūrai nevajadzētu būt augstākai par 33 °C.
 • Vannošanās laikam jābūt no 3 līdz 5 minūtēm.
 • Lietojiet ziepes nesaturošus līdzekļus, ideālā gadījumā kosmētikas preces, kas paredzētas atopiskas ādas kopšanai ar fizioloģisko pH līmeni. Izvēlieties attīrošas eļļas un želejas jutīgai ādai.
 • Nelietojiet sūkli vai cimdus, lai nekairinātu ādu.
 • Pēc vannas noskalojieties un nosusiniet ādu bez berzēšanas.
 • Tūlīt pēc vannas uzklājiet ķermeņa losjonu ādai ar atopisku ekzēmu un mitriniet seju ar krēmu ādai ar atopisku dermatītu.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Atopiskās ekzēmas ārstēšana

Viens veids, kā vismaz daļēji samazināt atopisko dermatītu, ir kortikosteroīdu lietošana, ko izraksta ārsts. Kortikosteroīdi ārstē ādas iekaisumu, bet tos var lietot tikai īslaicīgi akūta iekaisuma gadījumā.

Ārīgi lietojami imūnsupresanti, kas apspiež nevēlamu imūnsistēmas reakciju problēmzonā, ir maigāki par kortikosteroīdiem. Pēdējos gados zinātnieki turpina izstrādāt jaunus medikamentus, lai palīdzētu ārstēt atopisko ekzēmu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Atopiskās ekzēmas dabiska ārstēšana

Lai cīnītos ar atopisko ekzēmu dabiskā veidā, ieteicamie līdzekļi ir dubļu vannas, kliju kompreses, Nāves jūras sāls, kaņepju eļļa vai kūdra. Ieteicama atpūta pie jūras, kā arī ikdienas dzīves pamatprincipu ievērošana.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Citi padomi, kā mazināt atopisko ekzēmu

Atpūta pie jūras

Jūras ūdens labvēlīgi ietekmē atopiskā dermatīta simptomu mazināšanos. Atpūtai pie jūras jāilgst vismaz divas nedēļas, lai atopiskā āda spēj pierast pie sāļā ūdens. Neaizmirstiet arī lietot sauļošanās līdzekļus vairāk nekā pirms tam, piemēram, maigu sauļošanās losjonu bērniem ar atopisku ekzēmu.

Pamatnoteikumi atopiskas ādas kopšanai

 • Grieziet nagus. Gari nagi veicina kasīšanos un var izraisīt arī infekcijas.
 • Izvairieties no putekļiem un putekļu ērcītēm, kas sastopamas paklājos, matračos un aizkaros. Regulāri vēdiniet telpas.
 • Neizmantojiet gultasveļu no sintētikas — āda svīdīs un niezēs. Tādi dabiski materiāli kā kokvilna ir labāka izvēle.
 • Lietojiet maigus mazgāšanas līdzekļus un izvairieties no veļas mīkstinātāja.
 • Izvairieties no tiešas saules laikā no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00. Pirms došanās ārā lietojiet līdzekli ar augstu SPF.
 • Ierobežojiet piena produktu, riekstu un jūras velšu lietošanu uzturā. Šīs pārtikas grupas var izraisīt slimības saasinājumu.
 • Izvairieties no cigarešu un cigāru dūmiem un alkohola.
 • Guliet pietiekami ilgi un centieties izvairīties no stresa.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu