Pāriet uz galveno saturu

Pastiprināta svīšana

Pastiprināta svīšana var būt problēma, pat ja svīšana ir normāla cilvēka organisma funkcija un pat ieteicama mūsu veselībai.

Normāla svīšana un pastiprināta svīšana

Sviedrus, kuriem dabiski nav smaržas, ražo ekrīnie sviedru dziedzeri, un tie sastāv no 99% ūdens un 1% sāls. Tas ir organisma dabisks veids, kā atdzist karstā vai fiziskas slodzes laikā. Svīšana notiek arī stresa situācijās, ko mēdz dēvēt par emocionālo svīšanu un kur ir iesaistīti arī apokrīnie sviedru dziedzeri.

Pastiprināta svīšana dažkārt notiek bez īpaša iemesla, kad esam mierīgi un temperatūra nav pārāk augsta. Tieši tad varam to saukt par pārmērīgu svīšanu jeb hiperhidrozi. 

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Pastiprinātas svīšanas iemesli

Galvenais pastiprinātas svīšanas iemesls ir ekrīno sviedru dziedzeru pastiprināta darbība. Ir divu veidu hiperhidroze — primārā (fokālā) un sekundārā.

  • Primārā hiperhidroze bieži ir iedzimta un pirmo reizi parādās agrīnā pubertātes vecumā. Tas ir stāvoklis, kad smadzeņu daļa, kas regulē sviedru dziedzerus un nosūta signālus ekrīnajiem sviedru dziedzeriem bez pamatota iemesla, un jūs sākat svīst.
  • Sekundārās hiperhidrozes iemesli var būt dažādi. Šo stāvokli var izraisīt grūtniecība, menopauze, sirds slimības vai citas slimības, aptaukošanās, atkarību izraisošas vielas vai medikamentu lietošana.

Kā novērst pastiprinātu svīšanu

Vai jūs uztrauc pastiprināta pēdu vai padušu svīšana? Izmēģiniet ieviest izmaiņas savā dzīvesstilā. Pat vismazākā izmaiņas var sniegt negaidītus rezultātus. Šeit būs daži ieteikumi, kā samazināt pastiprinātu svīšanu.

  • Samaziniet asu ēdienu, kafijas un alkohola patēriņu.
  • Valkājiet apģērbu, kas darināts no dabiskiem materiāliem, piemēram, kokvilnas vai lina.
  • Neaizmirstiet dienas laikā dzert pietiekamu daudzumu nesaldinātu dzērienu.
  • Var palīdzēt rīta duša.
  • Izvairieties no tiešiem saules stariem.
  • Iegādājieties labu antiperspirantu, lai mazinātu pastiprinātu svīšanu un bloķētu sviedru rašanos.

Skatīt visu tekstu slēpt tekstu

Antiperspirants pastiprinātai svīšanai

Antiperspirants pret pastiprinātu padušu svīšanu būs pareizais risinājums, ja vēlaties samazināt svīšanu. Tas satur aktīvās sastāvdaļas, kas ietekmē ekrīnos un apokrīnos sviedru dziedzerus un bloķē to darbību. Interneta veikala notino.lv piedāvājumā atradīsiet efektīvus antiperspirantus, kuru iedarbība saglabājas līdz pat vairākām dienām. Tas nenozīmē, ka nevajadzēs iet dušā, bet gan to, ka sviedru dziedzeru darbība tiek bloķēta ilgāku laika periodu.

Dezodorants pastiprinātai svīšanai?

Pretēji antiperspiranta darbībai dezodorants nebloķē sviedru rašanos, bet gan novērš sviedru reakciju ar uz ādas esošajām baktērijām, parasti padusēs, kas izraisa nepatīkamo aromātu. Tas nemazina svīšanu, bet to var lietot kopā ar antiperspirantu.

Medicīniskas procedūras pastiprinātas svīšanas novēršanai — kad ar antiperspirantu nepietiek

Vai tradicionālās metodes nesniedz gaidīto rezultātu? Tādā gadījumā, iespējams, ir nepieciešama medicīniska iejaukšanās. Vispopulārākais veids sviedru dziedzeru darbības mazināšanai ir botulīna toksīna A injekcijas, jonoforēze (jonu ievadīšana organismā ar strāvas palīdzību) vai antiholīnerģiskie medikamenti. Visas šīs metodes veicamas stingrā uzraudzībā pēc konsultācijām ar ārstu.