Pāriet uz galveno saturu

Kā rūpēties par bērnu zobiem

Vai uzskatāt, ka piena zobi tik un tā izkritīs, tāpēc mazulis var iztikt bez nevainojamas mutes dobuma higiēnas? Tas ir maldīgs uzskats! Vecāki ir atbildīgi par bērnu zobu stāvokli, tāpēc nenovērtējiet par zemu to aprūpi. Tas, ko atvases iemācīsies bērnībā, vēlāk viņiem ietaupīs daudz naudas.
 
Pagaidu zobiem ir daudz darba. Tie kož, košļā un ir nozīmīgi runas un pareiza sakodiena attīstībā. Nemaz nerunājot par to, ka neviens nevēlas bērnu ar šausmu filmas cienīgu smaidu ar melniem strupuļiem.
 
Pirmais zobiņš ir liels notikums. Diemžēl pirms tā iznākšanas bieži ir bezmiega naktis, kas pilnas ar bērna (un bieži vien arī Jūsu) raudām. Zobu augšana var būt ļoti sāpīga. Mūsdienās atvases sāpes var mazināt ar dažādiem līdzekļiem. Piemēram, iesmērējot īpašu eļļu uz smaganām, izmantojot atvēsinošu želeju vai rotaļlietas zobu kopšanai. Noderīgs padoms: ievietojiet rotaļlietu zobu kopšanai uz pāris stundām ledusskapī vai saldētavā.

Zobu kariess ir visizplatītākā infekcija

Par pirmajiem zobiem noteikti ir vērts ļoti labi rūpēties. Vai zinājāt, ka zobu kariess ir visizplatītākā infekcijas slimība? Tas noslogo imūnsistēmu un apdraud blakus esošos zobus. Tīrs zobs nozīmē veselīgu zobu, kas nebojājas. Turklāt profilakse ir daudz lētāka nekā turpmākā zobu ārstēšana.
Kā to īstenot? Patiesībā – ļoti vienkārši. Tā nav kodolzinātne – zobu tīrīšana bērniem ir līdzīga tam, kā to dara pieaugušie. Tikai ar atvasēm pielāgotiem palīglīdzekļiem.
Tiklīdz parādās pirmie zobi, ir laiks sākt regulāru un rūpīgu tīrīšanu. Līdz divu gadu vecumam var izmantot uz pirksta uzliekamo zobu suku. Sākot no 2 gadu vecuma, ir laiks kvalitatīvai sukai un pastai.
Neatstājiet to izvēli nejaušībai, bet ļaujiet mazulim izvēlēties krāsu un garšu. Iesaistot bērnus tīrīšanas procesā, viņiem tas vairāk patiks. Kopjot zobus, nemitīgi skaidrojiet, kāpēc to tīrība ir tik svarīga. Ir pieejamas arī izglītojošas rotaļlietas par zobu kopšanas tēmu.

Suka un tīrīšanas metodes

Iegādājieties bērnu zobu suku ar nelielu uzgali, taisniem un pēc iespējas mīkstākiem sariņiem. Bērnu zobu kopšanā var iztikt bez starpzobu birstītes un diega. Parasti starp pirmajiem zobiem ir pietiekami daudz vietas, tāpēc starpzobu tīrīšanas palīgrīkus var sākt izmantot, kad izaug īstie zobi.
Līdz 6 gadu vecumam uzņemieties rūpes par pēcnācēju zobu tīrīšanu. Dariet to pamatīgi, bet no sešu gadu vecuma tos kādu laiku tīriet papildus bērna veikumam. Ja iespējams, tīriet zobus kopā. Arī šeit darbojas teiciens, ka labāk ir vienreiz redzēt, nekā simts reizes dzirdēt.
Nav svarīgi, kādā leņķī tīrāt bērna zobus. Tikai nespiediet pārāk stipri. Labāk izmantot apļveida kustības, ko dēvē par saulītes zīmēšanas metodi. Lielākā daļa pārtikas atlieku parasti atrodas uz zobu un smaganu līnijas. Iemāciet bērnam, ka vispirms tīra augšējos zobus, bet pēc tam apakšējos. Galu galā Jūs taču nevēlaties vispirms centīgi tīrīt apakšējos un pēc tam “mest” visus netīrumus uz tiem no augšas.
Kad bērns ir apguvis manuālās zobu birstes lietošanu, varat iegādāties elektrisko zobu suku. Iespējams, ka atvasei vairāk patiks tīrīt zobus tieši ar to.

Pasta ar fluorīdu vai bez tā?

Bērnam jābūt arī savai pastai – turklāt tām ir ievērojami atšķirīgs fluorīda saturs.
Fluorīds ir labs palīgs zobu emaljas aprūpē, jo stiprina to un mazina arī baktēriju vairošanos. Ja bērni lieto fluorīdu, problēma slēpjas tajā, ka atvases parasti neizspļauj zobu pastu (jo tā viņiem garšo). Lielāka fluorīda deva izraisa fluorozi, kas uz zobiem izpaužas vispirms kā balti un vēlāk dzeltenbrūni plankumi. Diemžēl tas ir ne tikai kosmētisks defekts, bet kopumā samazina zobu izturību pret zobu bojāšanos.
Nepieciešamo fluorīda dienas devu bērniem var salīdzinoši vienkārši iegūt ar ikdienas pārtikas produktiem. Fluorīdu galvenokārt satur zivis, graudaugi, piens un piena produkti vai valrieksti.
Ja meklējat pirmo zobu pastu savai atvasei, izvērtējiet, vai bērns varēs pēc tīrīšanas to izspļaut.

Vismaz divas reizes dienā divas minūtes

Izmantojiet bērnu mutes skalojamo līdzekli, sākot no piecu gadu vecuma. Proti, kad esat pārliecināti, ka bērns to nenorīs, bet pilnībā izspļaus.
Tīriet zobus divas reizes dienā, ideālā gadījumā – 2 minūtes. Un tā kā noder ikviens izklaides elements, iegādājieties taimeri. Visbiežāk tas ir vienkāršs smilšu pulkstenis, ar kuru svarīgās 120 sekundes paskrien nedaudz ātrāk.
Un neaizmirstiet regulāri doties pie zobārsta. Pirmo reizi – ap viena gada vecumu un pēc tam – ik pēc sešiem mēnešiem. Nekad, bet tiešām nekad nebiedējiet bērnus ar zobārstu. Tā apmeklējums nav sods, bet gan neatņemama veselības profilakses daļa.