Pāriet uz galveno saturu

Zobu pasta ar fluorīdu: lietot vai nē?

4.05.2023.

Jana Uhlir

Lasīšana 4 minūtēm

Par fluorīdiem, iespējams, jau esat dzirdējuši galvenokārt saistībā ar zobu pastu. Vai zinājāt, ka par to ietekmi uz mūsu veselību norit diskusijas jau kopš 1914. gada, kad fluorīdu pirmo reizi pievienoja zobu pastā? Apskatīsim fluorīdu ietekmi uz zobiem!

Mūsu organismā jau ilgu laiku ir bijuši fluorīdi, jo tie ir viens no vitāli svarīgajiem mikroelementiem, kas atrodams kaulos un zobos. Fluorīdi satur florīdu, kas palīdz aizsargāt pret zobu bojāšanos. 

Kā fluorīdi aizsargā pret zobu bojājumiem

Fluorīds saistās ar zobu emalju, kur tas veido aizsargslāni. Tas neļauj baktērijām piekļūt zobiem, un tie kļūst izturīgāki. Šo procesu sauc par remineralizāciju. Tās nav visas pozitīvās īpašības — fluorīdi palēnina baktēriju vairošanos un cīnās ar skābēm, kas nokļūst mutē ar pārtiku un dzērieniem. Tie pat var apturēt zobu bojāšanos agrīnā stadijā. 

Vai zinājāt, ka zobi ir viena no cietākajām struktūrām ķermenī? Emaljas slānis uz zoba virsmas ir cietāks par betonu, kas ir lieliska aizsardzība pret zobu bojāšanos.

Kāds fluorīdu daudzums ir nepieciešams


Tātad — ja organismā trūkst fluorīdu, tad tiekam pakļauti lielākam zobu bojāšanās riskam un zobu emalja zaudē savu stiprību, tāpēc ieteicams izvēlēties zobu pastu ar fluorīdu. Cik daudz fluorīdu jābūt zobu pastā? Tas ir atkarīgs no vecuma un zobu stāvokļa.
Vidēji fluorīda dienas deva pieaugušajiem ir aptuveni 4 mg vīriešiem un 3 mg sievietēm. Katram cilvēkam ir atšķirīga zobu struktūra, tāpēc katram ir nepieciešams atšķirīgs fluorīdu daudzums. Noteikti konsultējieties ar savu zobārstu par ieteicamo daudzumu.
 

Zobu pastas ar fluorīdu

Kur atrodami fluorīdi

Zobu pastas nav vienīgais fluorīdu avots, tie atrodami arī ūdenī, zivīs, melnajā tējā, dārzeņos, graudaugos, valriekstos, kafijā, pienā un piena produktos. Mums ir pieejami dažādi fluorīdu avoti, tāpēc nepieciešamo fluorīdu daudzumu lielākā daļa no mums uzņem ar uzturu. Fluorīdi jāuzņem papildus, ja zobārsts brīdina par novājinātu zobu emalju, ja pastāv lielāks zobu bojāšanās risks, nopietni zobu bojājumi u.c.

Zobi ir tikpat unikāli kā pirkstu nospiedumi. Katram zobam ir unikāla forma, izmērs un izvietojums, tāpēc tiesu ekspertīzē zobu nospiedumi var sniegt vērtīgu informāciju par personas identitāti.

Bet nevajadzētu pārspīlēt. Ja tiek lietots pārāk daudz fluorīda, tā pārpalikums var pārvērsties par fluorozi. Tad zobi kļūst poraināki, un uz tiem veidojas balti plankumi, kas pēc tam kļūst tumšāki. Turklāt fluora pārpalikums var bojāt zarnu mikrofloru un mazināt organisma aizsargspējas.

Zobu pastas bez fluorīda

Jūs nelietojat zobu pastu ar fluorīdu, bet vēlaties pasargāt sevi no zobu bojājumiem? Profilaktiski tos var aizsargāt arī zobu pastas bez fluorīda. Dabīgās zobu pastas parasti ir izstrādātas uz ārstniecības augu bāzes un tādējādi saudzīgi, un dabīgi stiprina zobus. Tās ne tikai iztīra zobus, bet arī spēj zobus balināt, mazināt to jutīgumu vai atsvaidzināt elpu. 

Zobu pastas bez fluorīda

Fluorīdi un bērnu zobi

Bērniem fluorīdi ir ļoti svarīgi, jo viņu zobiņi ir mazāk aizsargāti pret bojāšanos nekā pieaugušo zobi. Neskatoties uz to, bērniem līdz trīs gadu vecumam labāk izvēlēties zobu pastu bez fluora, bet vēlāk var izvēlieties piemērotu zobu pastu ar fluorīdiem, kas palīdz pasargāt tikko izšķīlušos zobus. Un iesakām sekot līdzi, lai bērni zobu tīrīšanas laikā lieki nerītu zobu pastu.

Zobu pastas bērniem ar un bez fluorīdiem

Tātad kādas ir jūsu domas par fluorīdiem zobu pastā — sakiet jā vai nē? Lai jūsu ceļš uz mirdzošu smaidu ir pēc iespējas patīkamāks ar fluorīdiem vai bez tiem!