Zobu tīrīšana nav sarežģīta zinātne, tomēr mēs visi varam pieļaut kļūdas.„Zobi ir jātīra divreiz dienā, īpaši vakarā. Tīrīšanai izmantojiet mīkstas birstes ar taisniem sariņiem,” iesaka diplomēta speciāliste Lūcija Rozsipalova un Štepanka Reslova no zobu higiēnas prakses „Zub & Dáseň”. Pēc saviem uzskatiem, varat izvēlēties parasto vai elektrisko zobu suku.
Kā pareizāk veikt zobu tīrīšanu, nedarot to uz “ātro roku”? „Mūsu klīnikā mēs mācām ar zobu suku veikt apļveida vai vibrējošas kustības. Pārliecinieties, ka iztīrat visu zoba virsmu, optimāli tā, lai zobu birstes galviņa vienmēr sniedzas līdz pat smaganu līnijai,” iesaka eksperte.
Noteikti arī jums tas ir pazīstams - televizora skatīšanās, gatavošanās nākamajai dienai, darot to vienlaikus ar zobu tīrīšanu. Taču par šo ieradumu zobārsts vai zobu higiēnists jūs noteikti neuzslavēs. „Dažas vietas var būt atstātas novārtā vai netiek rūpīgi iztīrītas. Smaganu iekaisums un kariess attīstās ātri, tādēļ jums ir jākoncentrējas uz rūpīgu zobu tīrīšanu,” skaidro Lūcija Rozsipalova. Ja mēs varam koncentrējoties apzināti ēst, gulēt vai staigāt pa mežu, mēs spējam arī apzināti tīrīt zobus.
Vai, rūpējoties par saviem zobiem, mēs pieļaujam vēl kādu kļūdu, kas var negatīvi ietekmēt mūsu veselību un apbēdināt, norēķinoties pie zobārsta? Diemžēl, bieži vien saskaramies ar viedokli, ka gingivītu vai periodontītu varam izārstēt patstāvīgi, mājās apstākļos, ar bezrecepšu līdzekļu palīdzību. “Tas tiešām tā nedarbojas,” skaidro zobu higiēniste. Ja jūs uztrauc smaganu asiņošana, zobakmens veidošanās, kustīgi zobi vai slikta elpa, apmeklējiet zobārstu vai zobu higiēnistu. Labāk to izdarīt pēc iespējas ātrāk.
Dodieties pie zobārsta, ja zobu kakliņi ir atsegti un jutīgi. Tam var būt vairāki iemesli, tostarp iekaisuma procesi. Patstāvīgi šo situāciju nav iespējams atrisināt un šajā gadījumā ir nepieciešama speciālista palīdzība.
Vēl viena bieži sastopama kļūda ir zobstarpu birstīšu izmēra izvēle pēc saviem ieskatiem. „Kad patstāvīgi izvēlaties zobstarpu birstīti, tā var neatbilst nepieciešamajam izmēram,” turpina eksperte. „Pārāk maza zobstarpu birstīte nespēj pietiekami labi iztīrīt starp zobiem, savukārt pārāk liela birstīte var traumēt smaganas vai zobu emalju.” Šajā gadījumā zobu higiēnists vai zobārsts palīdzēs izvēlēties pareizos zobstarpu kopšanas līdzekļus.
„Ja zobi ir sablīvēti, īpaši priekšējie zobi, mēs bieži vien ķeramies pie zobu diega. No otras puses, reti kad pietiek ar viena izmēra zobstarpu birstītēm, un bieži vien ir jāizvēlas vairāki izmēri,” saka Štepanka Reslova. Viņa cenšas klientam piemeklēt ne vairāk kā trīs izmērus, lai neapgrūtinātu tīrīšanas rutīnu.
„Mēs uzskatām, ka zobstarpu tīrīšana ir ļoti intuitīva lieta. Pacienti nelasa rokasgrāmatas ar attēliem par to, kur un kādu zobstarpu tīrīšanas līdzekli lietot,” uzskata zobu higiēniste. Vienmēr centieties lietot tādu zobstarpu birsti, ar kuru tīrot zobus, rodas sajūta, ka tīrāt blakus esošās zobu virsmas. Ja tā nav, var secināt, ka zobu suka ir pārāk maza izmēra.
Vai vēlaties regulāri uzskāt lietot zobstarpu kopšanas līdzekļus, kā parasti apsoliet sev ikreiz, izejot no zobārsta kabineta? Vispirms ieplānojiet zobu higiēnista apmeklējumu. Efektīva zobu kopšana mājās var sākties tikai tad, kad telpa starp zobiem ir atbrīvota no zobakmens un aplikuma, kurus jūs nevarat patstāvīgi noņemt mājas apstākļos.
Pēc ekspertes domām, pareiza zobu tīrīšana vienmēr nozīmē manuālu darbu, t.i., zobu sukas un zobstarpu kopšanas līdzekļu lietošanu. Viss pārējais var šo procesu padarīt tikai patīkamāku. Mutes irigators var būt labs līdzeklis tiltiņu tīrīšanai vai kā noslēdzošais līdzeklis pēc zobstarpu telpas attīrīšanas, tomēr tas neaizstāj pamata tīrīšanas rīkus.
Mutes skalošanas līdzeklis ir sava veida mutes dobuma dezodorants. „Tas palīdzēs jums justies brīvi, atsvaidzinot elpu. Dažos gadījumos zobārsts var ieteikt mutes skalošanas līdzekli, lai palīdzētu ātrākai dzīšanai, taču šie līdzekļi paši par sevi ir mazvērtīgi. Labāk ieguldiet pamata tīrīšanas līdzekļos, piemēram, zobu sukās un zobstarpu kopšanas līdzekļos,” iesaka Lūcija Rozsipalova.
Vai esat uzzinājuši, kā ir pareizi jātīra zobi un zobstarpas? Pamēģiniet iekļaut šos ieteikumus savā ikvakara rutīnā. Veltiet tam papildu laiku un jūsu zobi jums būs pateicīgi!