Pāriet uz galveno saturu

Ko mati ir pelnījuši pēc vasaras?

2022. gada 22. septembrisNotino
Jūra, atsvaidzinoša pelde dīķī vai baseinā... Ceļojumi kalnos, ekskursijas ar velosipēdiem... Atpūta! Taču viss, ko baudījāt, nedaudz bojāja matus. Tagad ir laiks to kompensēt ar dāsnu uzmanības devu! Kā barot un uzlabot matu stāvokli pēc vasaras?

Vasara noslogo matus

Saule, jūra, hlorētie baseini... Tas viss sausina matus un veicina bojāšanos. Cepures, platmales, velosipēda ķiveres? Mehāniski matu bojājumi nodrošināti. Vairāk svīstat, biežāk ejat dušā un mazgājat arī matus. Neuzmanīga matu mazgāšana bojā dabisko galvas ādas mikrobiomu. Un visbeidzot, kurš ievēro veselīgu dzīvesveidu vasarā? Saldējums, kokteiļi, viss iekļauts... Nekā tāda, kas saturētu vitamīnus un minerālvielas, lai barotu jūsu matus.

Nogriezt vai cīnīties par skaistiem matiem?

Tie ir blāvi un spīdumu zaudējuši, krokojas, novājināti, izspūruši? Nav ko brīnīties, ja gribas padoties un pierakstīties uz griezumu. Un, jā, dažreiz tas ir labākais, ko varat darīt. „Dažreiz mati pēc vasaras ir tik ļoti bojāti, ka tiem nav tā saucamās kutikulas, augšējā zvīņu slāņa, kurš, pareizi kopjot, ir gluds un padara matus spīdīgus. Un ja trūkst? Tad vairs nav ko nogludināt, un vienīgais risinājums ir šķēres!” saka Ivana Pokorna no Formocitas estētiskās medicīnas klīnikas.
 

Kurš negriež, baro un kopj!

Pie friziera iet neplānojat un vēlaties saglabāt, ko var? Tad sāksim ar to, ka izšķir matu šķiedru un galvas ādas kopšanu. Jo katrreiz tas nozīmē ko citu. 

 • Galvas ādai nepieciešama barošana no iekšpuses
  „Galvas āda ir kā vaga, kurā aug mati. Un, ja matiem jābūt skaistiem, tad tos nepieciešams barot,” konstatē Ivana Pokorna. Tāpēc vispirms iepirkumu grozā dārzeņi, augļi, skābpiena produkti, zivis, rieksti, graudaugi. Sabalansēts uzturs. Tas izšķir visu. Ja neko nesniedzat ķermenim, tad tas ņem minerālvielas no galvas ādas, kas ir bagāts avots.

„Ķermenis varētu ņemt arī no kauliem un cīpslām, taču tas apdraudētu dzīvību. Savukārt matu izkrišana nepietiekama uztura dēļ dzīvību neapdraud. Tāpēc matu izkrišana ir kā indikators tam, ka jāmaina uzturs un ne tikai pēc vasaras,” brīdina speciāliste. 

Palīdzēs arī uztura bagātinātāji matiem. „Galvenie ir magnijs, kalcijs, selēns, cinks, silīcijs, biotīns un A, B, C, D un E vitamīni. Bieži aizmirstam, ka daži vitamīni šķīst taukos  A, D, E, K, un, lai tie uzsūktos, nepieciešamas omega-3 taukskābes. Kopā ar omega-3 taukskābēm neaizmirstiet arī par polifenoliem, kuri atrodami kopā ar omega-9 olīveļļā. Pietiek ar vienu karoti dienā. Lazdu rieksti, ogas vai augļu mizas ir bagāti polifenolu avoti,” iesaka Ivana Pokorna, taču uzlabojumi arī ar nevainojamu uzturu un kopšanu jāgaida aptuveni divus mēnešus.

 • Galvas āda ir pelnījusi arī kopšanu no ārpuses
  Pie galvas kopšanas līdzekļiem no ārpuses pieder šampūns! Tikai tas pareizi jālieto. „Šampūns nav piemērots matu vidusdaļai, un vispirms tas attiecināms uz tiem garajiem un saules vai krāsas bojātajiem matiem. Šampūna uzdevums ir attīrīt galvas ādu un matu saknes no uzkrātā sebuma, sviedriem, sāļiem un netīrumiem. Ja to iemasēsiet arī bojāto un sauso matu vidusdaļā, tikai tiem kaitēsiet, jo šampūns attauko,” skaidro Ivana Pokorna. 
   

KĀ PAREIZI MAZGĀT MATUS?

 • samitriniet matus visā garumā
 • pie matu saknēm uzklājiet nelielu šampūna daudzumu galvas ādā un pēc tam maigi, bet intensīvi masējiet (uzmanību — nagi) 
 • ja šampūns neputojas: vai tā ir maz vai to saista galvas ādas tauki
 • ja vēlaties, lai tas putotos, noskalojiet un pēc tam atkārtojiet lietošanu
 • slapjus matus neraujiet, tikai uzmanīgi nosusiniet un ietiniet dvielī

Matu šķiedru kopšanai iesakām masku un kondicionieri

„Matu šķiedrām novēršam mehāniskos bojājumus, kuri radušies jau no tā vien, ka uz tiem guļat. Nemaz nerunājot par to, ka krāsojat matus un pakļaujat kaitīgajiem saules stariem. No mehāniskiem bojājumiem galvenokārt cieš garo matu īpašnieces. Kamēr īsie mati ir jauni, garajiem matiem ir 56 gadi. Un iedomājieties, kā izskatītos iemīļotā džempera šķiedras, kuru valkājat katru dienu, mazgājat un krāsojat...” skaidro Ivana Pokorna.

Turklāt maldīgi iedomājamies, ka matus varam barot vēl pēc tam, kad tie atauguši. „Taču mati ir šūnu dalīšanās produkts, keratinizēts proteīns, caur tiem nekas neplūst. Tāpēc arī mati nesāp, kad tos griežat, tāpat kā nagi.”

Maska atkarībā no jūsu matu tipa

Kā pareizi uzklāt matu masku? Pēc šampūna lietošanas izvēlieties matu tipam atbilstošu matu masku. Ja nezināt, kuru izvēlēties, lai iesaka jūsu frizieris. „Taču nav tā, ka, ilgāk atstājot matu masku, tā būs efektīvāka. Īpaši pirmajās uzklāšanas reizēs pietiek ar minūti vai divām, pēc tam laiku pagariniet. Atstāt trauslus un bojātus matus ar masku uz 15 minūtēm nozīmē noslogot, un tie zaudē apjomu. Mati iztur intensīvu barošanu, kad ir nostiprināti,” saka Ivana Pokorna. 

Matu serumus, lūdzu!

Tagad pārmaiņas pēc izdariet vēl vienu lietu galvas ādai. Sniedziet matu ūdeni vai matu serumu, no kura tie ņems uzturvielas. Uzklājiet atbilstoši lietošanas instrukcijai un izvēlieties pēc galvas ādas stāvokļa. Var ieteikt frizieris vai vēl labāk — dermatologs. 

Pārbaudīti matu serumi

Un noslēgumā kondicionieris. Neskalojamais!

Tagad patiešām palicis pēdējais solis. Uzklāt matu vidusdaļā kondicionieri. Vislabāk neskalojamo, lai matos un galvas ādā paliktu kopšanas procesa pēdas. 

Kurus neskalojamos kondicionierus vēlaties izmēģināt?

To visu pēc vasaras esat parādā matiem. Neatlaidīgi kopjot matus, nodrošināsiet to kvalitāti un veselību nākamajā sezonā!

Lasīt vairāk