Pāriet uz galveno saturu

Kas ir SPF un kā sevi pasargāt no saules?

15.05.2022.

Notino

Lasīšana 7 minūtēm

Mūsdienās ādas aizsardzība no saules ir ādas kopšanas alfa un omega. Jo vairāk jūs zināsiet par SPF, jo vieglāk būs izvēlēties ne tikai saules aizsargkrēmus. Dermatologi brīdina, ka sejas saules aizsargkrēms ir ikdienas nepieciešamība.

Ikviens zina saīsinājumu SPF, taču mēs ne vienmēr esam pārliecināti, kā izvēlēties vai lietot saules aizsarglīdzekļus. Kas īsti ir SPF? Cik daudz saules aizsargkrēma man jāuzklāj uz visa ķermeņa? Un vai man vajadzētu lietot krēmu ar SPF, ja manā tonālā krēma sastāvā tas jau ir? Apskatīsim visu, kas jūs varētu interesēt par SPF. 

Kāda nozīme ir SPF?

Saīsinājums SPF nozīmē Sun protection factor, tātad 'aizsardzības faktors'. Vienkāršoti izsakoties, tā ir skala, kas norāda uz laika periodu, kādā var droši pakļaut sevi saulei. Ja zināt, ka bez SPF krēma āda apdegs 10 minūtēs, reiziniet šo skaitli ar aizsardzības faktora skaitli uz produkta. Piemēram, reiziniet saules aizsarglīdzekļa SPF 15 ar 10. 

Rezultātā sanāk 150. Tieši šādu laika periodu jums jābūt aizsargātam. Pusdienas saule visspēcīgākā ir vasaras mēnešos, tāpat ir jāņem vērā arī mākoņu un izmantotā krēma daudzums. Neaizmirstiet pasargāt sevi no saules pat telpās, automašīnās un logu tuvumā. Varbūt tas izklausās neticami, bet UVA starojums izkļūst caur loga stiklu, izraisot ādas novecošanos. 

Produkti

Kāda ir atšķirība starp SPF 30 un SPF 50?

Līdzeklis ar aizsardzības faktoru 10 aizsargā pret UVB starojumu par 90 %, ar koeficientu 30 tas filtrē 97 % starojuma un produkts ar koeficientu 50 filtrē pat 98 % UVB starojuma. Tāpēc, izvēloties piemērotu līdzekli, ņemiet vērā savas ādas vajadzības. Piemēram, ādai ar izteiktāku pigmentāciju drošāk ir lietot SPF 50. 

Un vēl viena lieta: starp SPF 30 un 50 tekstūrā var būt lielas atšķirības, īpaši attiecībā uz atsevišķiem zīmoliem. Tas jo īpaši attiecas uz minerālu filtriem, kas parasti ir smagāki. Tomēr ir zīmoli, kas tehnoloģiski spēj tikt galā pat ar šo trūkumu. 

Droša sauļošanās

Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, ikdienas saules aizsarglīdzekļu lietošana garantē jauneklīgāku ādas izskatu. Galvenais ir zināt, kāds ir jūsu ādas tips, kas tai nepieciešams un kā tā reaģē. Parasti katrs no mums zina, vai viņa āda labi panes sauli vai arī ir jutīga un ātri paliek apsārtusi. Šis straujais apsārtums parāda brīdi, kad āda kliedz: “Pasargā mani!” 

Ir labi sauļoties saprātīgi, uzklāt ādai krēmu ar pietiekamu aizsargfaktoru un sauļoties pakāpeniski

Dodiet ādai laiku. Ar augstāku aizsardzības faktoru jūs nosauļosieties lēnāk, bet pastāvīgāk. Par laimi, tie laiki, kad bez krēmu lietošanas un īpaši ilgstoši uzturējāmies tiešos saules staros, lai “ātrāk nosauļotos”, ir sen pagājuši. Šodien mēs zinām daudz vairāk par aizsardzību pret sauli un sauļošanās riskiem. 

Bet kādreiz aizsardzībai netika piešķirta tik liela nozīme, un ādas vēzis bija vairāk vai mazāk nezināms termins. Bezatbildīga uzturēšanās saulē bez aizsardzības var izraisīt pat šāda veida vēzi, un tā sastopamība pēdējos gados ir vairākkārt palielinājusies. Zināma profilakse var būt arī ikgadējā dzimumzīmju pārbaude. 

Kas ir melanīns un kādu lomu tas spēlē?

Melanīns ir pigments, kas atrodas ādā, matos, varavīksnenē vai tīklenē un aizsargā ādu no gaismas bojājumiem, proti, UV starojuma. Tā ražošanu organismā arī veicina zaļie augi, tāpēc vasarā nekavējieties savā uzturā iekļaut salātus, brokoļus un zaļo dārzeņu dzērienus. 

Produkti

Pats pirmais saules aizsargkrēms? Uz ledāju!

SPF fenomenu izstrādāja jauns Šveices ķīmiķis. 1938. gadā viņa āda apdega kalnos un, šī nepatīkamā gadījuma dēļ, viņš nolēma izgudrot sauļošanās aizsarglīdzekli. 1944. gadā viņa kolēģis pielietoja noteikta veida vazelīnu uz karavīru ādas kā fizisku barjeru pret sauli. Tāpēc viņi lika galvas kopā un izstrādāja pirmo aizsargkrēmu. Tas tika izstrādāts, savienojot vazelīnu, kakao sviestu un kokosriekstu eļļu, un tam bija nosaukums "Gletcher Creme" – proti, krēms uz ledāju. 

Kā mēs iedalām UV filtrus?

  • UVA – “A” ir saīsinājums no vārda “aging”. Izraisa ādas novecošanos, pigmentāciju un saules alerģiju. Pat ja jūs neredzat sauli, tāpat tā iedarbojas, pat ja ir apmācies.
  • UVB – “B” ir saīsinājums no vārda “burning”. Tas ir atbildīgs par ādas apdedzināšanu un iedegumu.

Daži zīmoli, izņemot klasiskos UV filtrus, piedāvā arī modernas sastāvdaļas, kas uzlabo saules aizsardzības līmeni. Pašreizējie sejas saules aizsarglīdzekļi satur arī tādas aktīvās vielas kā niacinamīds, vitamīni vai hialuronskābe. Ražotāji labi apzinās, ka saules aizsargkrēmi kļūst par ikdienas ādas rutīnu. 

Kā saule ietekmē ādu?

Viena no sekām ir ādas novecošanās. Kolagēna un elastīna šķiedras zaudē savu elastību. Tās atslābst, un āda pēc tam izskatās vecāka. Nākamās nepatīkamās sekas izraisa saules nepanesība. Niezoši izsitumi, apsārtums un dedzināšana, ar ko daudziem no mums ir pieredze. Arī pigmentāciju, kas ir arī pārmērīgas saules iedarbības rezultāts, ir grūti atrisināt.

Vai zināt, cik daudz sauļošanās krēma ir jāuzklāj?

Varbūt jūs tas pārsteigs tikpat ļoti kā mani, bet visam ķermenim mums ir vajadzīgs golfa bumbiņas lieluma krēma daudzums. Sejai pietiek ar krēma daudzumu uz trīs pirkstiem. Neaizmirstiet par ausīm, tās viegli apdeg. Āda uz tām ir ļoti jutīga un bieži pakļauta saules stariem.

Tāpēc SPF lietošanai dienas laikā jākļūst par regulāru ikdienas kosmētikas rutīnas sastāvdaļu. Krēmu ar SPF iekļaujam rīta kopšanas rituāla pašās beigās. Tas nozīmē, ka vēl uz dienas krēma jāuzklāj saules aizsargkrēms. Krēmu izvēle mūsdienās ir tik plaša, ka nemēdz būt problēmu ar vispiemērotākās tekstūras atrašanu. Jo vieglāka tekstūra, jo patīkamāka ir ādas kopšanas līdzekļu slāņošana.

Tonālais krēms ar SPF neaizstāj aizsargkrēma lietošanu. Tomēr pluss ir tas, ka tas radīs vēl vienu barjeru. Šī “otrā āda” arī pasargā daudzas sievietes no iespējamās pigmentācijas.

Vai nepietiek ar dienas krēma lietošanu ar SPF?

Kaut arī jūsu dienas krēms satur zināmu aizsardzību pret sauli, tas nevar pilnībā aizstāt pašu saules aizsargkrēmu. Tas nenodrošina aizsardzību visas dienas garumā (pat aizsargkrēms ar SPF 50 var nepietikt visai dienai). It īpaši, ja uzturamies ārā un esam pakļauti spēcīgai saulei. Tādā gadījumā ir ieteicams atkārtoti uzklāt SPF. 

Kā to paveikt?

SPF atkārtota uzklāšana izklausās sarežģīti, taču tā nav nekāda zinātne. Saprotami, ka jums nav jānoņem grims un no jauna jāuzklāj visi produkti. Ir pietiekami, ja izmantosiet produktus aerosola veidā. Dienas laikā manā rokassomiņā ir Anthelios Refreshing izsmidzināms atsvaidzinošais līdzeklis sejai SPF 50, un viegli uzklāju to uz grima, kad nepieciešams.

Pie ūdens varam izmantot tonējošus saules aizsarglīdzekļus. Daļēji tie var aizstāt grimu un nodrošināt perfektu aizsardzību. Tie mēdz būt pat ūdensizturīgi, bet jārēķinās ar to, ka ūdenī daļa esošās aizsardzības var nomazgāties. Tādā gadījumā tonējošo krēmu ar SPF uzklāju vēlreiz un mierīgi virs sākotnējās kārtas. Ņemiet vērā arī dvieļa izmantošanu, mehāniskā berze arī var pasliktināt ādas aizsardzību.

SPF un bērni

Mēs nepakļaujam mazus bērnus saulei, jo viņu āda vēl nav spējīga sevi aizsargāt. Tā ir jutīga, viegli apdeg un pārkarst. Pirmkārt, mēs aizsargājam bērnus no saules ar piemērotu apģērbu; spēlējoties āra vai atrodoties ūdenī, ideāli ir izmantot pēc iespējas augstāku aizsardzību. Vai jūs bieži ejat ārā ar bērniem? Jums jābūt pa rokai nelielam sejas sauļošanās līdzekļa iepakojumam.

Sauļošanās līdzekļi bērniem