Pāriet uz galveno saturu

Kas efektīvi iedarbojas pret zobu pigmentiem un kāpēc tie veidojas uz emaljas?

18.08.2023.

Jana Uhlir

Lasīšana 4 minūtēm

Vai ikdienā lietojat kafiju, kazenes, sarkanvīnu... un ēdienkarte atspoguļojas zobu izskatā? Blāvais tonis, brūnie vai melnie plankumi un vairākus toņus tumšāka emalja ap smaganām... Izplatīta problēma, kura, ieskatoties spogulī, nemaz neiepriecina. Labā ziņa ir tā, ka no pigmenta plankumiem uz zobiem ir iespējams izvairīties un no tiem pat atbrīvoties. Vajadzīga tikai pareiza kopšana!

Atrodiet vainīgos

Plankumi ir zobu emaljas krāsas izmaiņas. Cēloņi var būt gan iekšēji (tos izraisa fluorīdi, medikamenti, nedzīvi zobi utt.), gan ārēji — virsma. Un šajā gadījumā atrast vainīgo ir vieglāk — vairumā zobu pigmentācijas gadījumos cēloņi ir pārtikas vai dzērienu sastāvdaļas ar pigmentiem. Ar nepietiekamu zobu higiēnu zobi var iegūt dzeltenu, dzeltenīgi brūnu līdz melnu nokrāsu — un līdz starojošam smaidam ir tālu...

Žilbinoši baltiem zobiem

Nevajag atteikties no kafijas un vīna

Ir pārtika un dzērieni, kas izraisa zobu pigmentāciju. Zobus iekrāso ne tikai kafija, vīns, gāzētie dzērieni, saldās limonādes, bet arī tomāti, karijs, sojas mērce, balzametiķis, saldumi un arī ogas, piemēram, mellenes un kazenes. Īsumā — tas, kas nosmērē mēli un muti, notraipa arī zobus. Protams, tāpēc nav jāatsakās no kafijas, vīna un augļiem! Kā pirmā palīdzība pēc to lietošanas palīdz mutes skalošana.

Izvēlieties tīrīšanu ar strūklu un rūpīgu kopšanu mājas apstākļos

Pigmentāciju var noņemt  vai mazināt vairākos veidos. Dabisku zobu toni var iegūt, pareizi lietojot balinošās zobu pastas, kas satur aktīvās vielas, kā bioaktivētā ogle, enzīmi, peroksīdi, mikropērlītes vai abrazīvi.

Vai tīrāt zobus uzreiz pēc ēšanas? Nogaidiet pusstundu pēc ēšanas. Ēšanas laikā mutē veidojas skābes, kuras šķīdina emalju, un, uzreiz tīrot zobu, var bojāt emalju.

Izvēlieties zobu pastas sastāvu atkarībā no zobu krāsas maiņas pakāpes: zobiem ar mērenu pigmentāciju, kuru izraisa kafija vai limonāde, palīdz visi balinošo zobu pastu veidi, savukārt vidējas un augstas pakāpes pigmentācijas gadījumos izvēlieties balinošās zobupastas ar peroksīdiem. Tās lietojiet vienmēr saskaņā ar lietošanas instrukciju uz iepakojuma. Zobu tīrīšanas laikā galvenais ir noņemt aplikumu no zobu virsmas, jo tieši tajā nogulsnējas pigmenti.

Neaizmirstiet arī par zobu higiēnista apmeklējumu. Procedūras noslēgumā zobu higiēnists mazina pigmentāciju, saudzīgi veicot zobu kopšanu ar strūklu. Uztraukumam nav pamata — procedūra ir nesāpīga, un rezultāts būs uzreiz redzams!

Kā iespējams mazināt zobu pigmentāciju

Pret to efektīvi iedarbojas arī īpašie balinošie geli, pulveri, balināšanas komplekti un zobu balināšanas pūderi vai balinošās pildspalvas. Pigmentāciju var mazināt arī ar īpašiem mutes skalojamajiem līdzekļiem baltākiem zobiem. Jebkurā gadījumā pirms jebkuras balināšanas mājas apstākļos apmeklējiet savu zobārstu, jo tieši viņš noņems aplikumu un ieteiks piemērotāko balināšanu. Turklāt speciālists arī atklās citus iespējamos zobu pigmentācijas iemeslus.

Izmēģiniet balinošos komplektus, gelus un pūderus

5 padomi, kā novērst pigmenta plankumus uz zobiem

  1. Regulāri apmeklējiet zobu higiēnistu. Dažas krāsas izmaiņas var novērst tikai speciālists, un jūsu zobi kļūs veselāki, spīdīgāki un baltāki.
  2. Noteikti rūpīgi tīriet zobus, katru dienu papildu zobu birstei izmantojiet starpzobu birstes un diegu.
  3. Pēc katras ēdienreizes vai dzeršanas, kas izraisa pigmentāciju, izskalojiet muti ar mutes skalojamo līdzekli, un 30 minūtes pēc ēšanas vai dzeršanas iztīriet zobus.
  4. Centieties atmest smēķēšanu.
  5. Lietojiet kvalitatīvas balinošās pastas, vislabāk tādas, kas piemērotas tieši jūsu zobu tipam (piemēram, zobu pastu jutīgiem zobiemzobu pastu parodontozes gadījumiem utt.).

Starojoši baltiem zobiem nepieciešama kopšana un laika investīcija, bet skaists (un veselīgs) smaids ir tā vērts. Skaists smaids ir pirmais, ko pamana.