Mitrums, karstums, gaisa trūkums un ādas kairinājums — sejas apvidus, kas nosegts ar masku, ir lieliska augsne dažādām sejas problēmām. Laikā, kad maskas ir kļuvušas par mūsu laika simbolu, tās ir cieši saistītas ar maskni — akni, ko rada maskas valkāšana. Kā ar to cīnīties un ko darīt, lai tā nerastos?
Kas ir maskne, un kas to rada?
Maskne ir ādas problēma, kas rodas, ilgāku laiku valkājot mutes un deguna aizsargu (masku vai respiratoru). Visbiežāk sastopamā ir tā saucamā mehāniskā akne.
Mehāniskas berzes, karstuma, gaisa piekļuves trūkuma, sviedru un elpošanas radītā mitruma kombinācija rada pateicīgu vidi aizsprostotām porām un mikroorganismiem. Smalkās plaisiņas, ko rada maskas berzēšanās pret seju, veicina baktēriju iekļūšanu ādā. Poras tiek aizsprostotas un ādā attīstās dažāda veida akne — sākot ar nelieliem plankumiem un pinnēm līdz pat nopietnai cistiskajai aknei.
Kā novērst maskni
Vislabākā pieeja, lai novērstu šo problēmu, ir censties to nepieļaut. Ievērojiet maskas pareizas lietošanas ieteikumus un samaziniet izsitumu risku līdz minimumam.
- Izmantojiet masku tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams. Ja atrodieties svaigā gaisā un apkārt nav daudz cilvēku, noņemiet masku un ļaujiet ādai elpot.
- Novērsiet baktēriju veidošanos zem maskas, regulāri mainot masku — pat vairākas reizes dienā. Papīra maska kļūst mitra pēc aptuveni 20 minūtēm, tad ir laiks uzlikt jaunu masku. Ja ir iespēja, ļaujiet ādai brīdi paelpot, pirms uzliekat jaunu masku.
- Ja valkājat auduma masku, izmazgājiet to un izgludiniet pēc katras lietošanas reizes. Labāk izmantot saudzīgu mazgāšanas līdzekli un izvairīties no veļas mīkstinātāja, kas var kairināt ādu un aizsprostot poras.
- Auduma maskai vajadzētu būt izgatavotai no materiāla, kas elpo — ideālā gadījumā no 100% kokvilnas. Tai ir labi jāpieguļ, nav jāspiež un jāberž āda. Pirms lietošanas izmazgājiet un izgludiniet masku.
Kā atbrīvoties no masknes?
Vai jau ievērojāt izmaiņas savā ādā pēc maskas lietošanas? Šis ir brīdis, kad aizvietot savus ierastos ādas kopšanas līdzekļus ar specializētiem, kas paredzēti tieši maskas radītajām ādas problēmām.
Ādas kopšana maskas valkāšanas laikā
Pirms maskas uzlikšanas no rīta ādai vajadzētu būt nevainojami tīrai un aizsargātai no berzes. Ieviesiet turpmāk sniegtos ieteikumus savā sejas kopšanas rituālā.
- Mazgājiet seju ar speciālām putām, emulsiju vai želeju aknei. Pēc tam varat izmantot maigu toniku.
- Pēc sejas attīrīšanas, uzklājiet mitrinošu krēmu, kas izveidos aizsargājošu kārtiņu starp ādu un masku , tādējādi samazinot mehānisko berzi.
- Iegādājieties vieglas tekstūras krēmu, kas neaizsprosto poras un nepārslogo sejas ādu. Izmēģiniet vieglu želejveida krēmu vai serumu.
- Uzticieties līdzekļiem ar antioksidantiem, kas aizsargās ādu no negatīvas ārējās iedarbības.
- Noteikti izvairieties no bieziem barojošajiem krēmiem, vazelīna, līdzekļiem, kas ir pārāk taukaini vai veicina sebuma veidošanos.
- Dienas laikā izvairieties arī no līdzekļiem ar retinolu vai citiem iespējamiem kairinātājiem. Maska rada noslēgtu vidi un pastiprina uzņēmību pret aktīvajām sastāvdaļām, kas var negatīvi ietekmēt ādu.
- Uzklājiet masknes krēmu vismaz 15 minūtes pirms maskas uzlikšanas , lai ļautu tam iesūkties, bet neļautu noberzēties.
Vakara sejas kopšanas rituāls masknes novēršanai
Vakarā dziļi attīriet ādu un izmantojiet līdzekļus, kas veicina ādas reģenerāciju pēc stresa, ko ādai radījusi maska.
- Attīriet ādu uzreiz pēc ierašanās mājās. Dienas laikā tā ir uzkrājusi sviedrus, sebumu un netīrumus, kas pēc iespējas ātrāk ir jānotīra, lai izvairītos no poru aizsprostošanās.
- Jūsu sejas kopšanas rituālā uz nakti būtu jāiekļauj līdzekļi ar aktīvajām sastāvdaļām problemātiskai ādai — benzoilperoksīds, salicilskābe un augļskābes. Taču uzmanieties to uzklāšanas laikā, it īpaši tad, ja āda ir nopietni kairināta. Tādā gadījumā samaziniet līdzekļa devu vai īslaicīgi aizvietojiet ar maigākiem, nomierinošiem un mitrinošiem ādas kopšanas līdzekļiem.
- Lai novērstu kairinājumu, izvairieties no vienlaicīgas vairāku līdzekļu lietošanas ar aktīvajām sastāvdaļām. Līdzekļi intensīvai aknes izsitumu kopšanai ir jāuzklāj tieši uz izsitumiem, nevis uz visas sejas. Ja āda ir pieradusi pie līdzekļiem ar retinolu, nomainiet tos pret līdzekļiem izsitumu kopšanai un nelietojiet tos kopā.
- Vismaz reizi nedēļā palutiniet ādu ar nomierinošu sejas masku, lai sniegtu ādai atsvaidzinājumu un rūpes.
Lai sasniegtu labākos rezultātus, te būs daži ieteikumi, kā atbrīvoties no aknes: neizspiediet pumpas, neaiztieciet seju ar netīrām rokām, dzeriet pietiekami daudz šķidruma, ēdiet veselīgi un vissvarīgākais — saglabājiet mieru.
Labākie masknes kopšanas līdzekļi
Dekoratīvā kosmētika zem maskas un maskne
Dermatologi neiesaka lietot dekoratīvo kosmētiku zem maskas, jo tā var aizsprostot poras un pastiprināt izsitumus. Kad valkājat masku, samaziniet dekoratīvās kosmētikas lietošanu, cik vien iespējams. Ja nepieciešams nomaskēt izsitumus ar kosmētiku, atcerieties, ka mazāk ir vairāk un ievērojiet dažus pamata ieteikumus, kas līdz minimumam var samazināt negatīvo ietekmi uz ādu.
- Vienmēr uzklājiet dekoratīvo kosmētiku uz tīras un mitrinātas ādas un nogaidiet kādu brīdi, pirms uzliekat sejas masku.
- Mazgājiet rokas pirms dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas. Ja izmantojat otu vai sūklīti, mazgājiet tos regulāri.
- Iegādājieties tonālo krēmu kas neaizsprostos poras. Ideālā gadījumā izvēlieties kādu no dermokosmētikas zīmoliem, kas radīti problemātiskai ādai un kuru sastāvs parūpēsies par akni.
- Nostipriniet uzklāto kosmētiku ar fiksējošu pūderi, kas neļaus maskai izsmērēt jūsu kosmētiku.
- Ja vēlaties noslēpt vieglas masknes pazīmes, viss, kas nepieciešams, ir viegls BB krēms, kas uz ādas nešķitīs tik smags.
- Notīriet dekoratīvo kosmētiku, cik ātri vien iespējams, lai ļautu ādai atkal elpot, un attīriet sejas ādu.